Asset Publisher
HUBERTUS ZIELONOGÓRSKI
Poczucie jedności, braterstwa, siły i chęci pielęgnowania tradycji – to jedne z wielu czynników konsolidujących leśników i myśliwych podczas obchodów dnia św. Huberta.
W niedzielę 4 listopada br. zielonogórzanie wraz z leśnikami i myśliwymi mieli okazję uczcić dzień świętego Huberta, przypadający w naszym kalendarzu na dzień 3 listopada.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze wraz z Okręgową Radą Łowiecką i Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz towarzyszącego tej ważnej okoliczności jubileuszu 95 lat istnienia Polskiego Związku Łowieckiego zorganizowali Hubertusa Zielonogórskiego.
Hubertowska Msza Święta odbyła się w kościele parafialnym pw. św. Urbana I, której proboszczem jest
ks. dziekan kan. Miroslaw Donabidowicz (fot. Sławomir Bąk)
Po raz pierwszy w Winnym Grodzie, w ramach obchodów dnia św. Huberta, który w Europie jest głównym i najbardziej popularnym patronem myśliwych, leśników, kuśnierzy, jeźdźców konnych i matematyków, odbyło się wydarzenie obejmujące Hubertowską Mszę Świętą, której przewodniczył JE ks. Biskup dr Stefan Regmunt oraz spotkanie konferencyjne - zainagurowane przez prof. dr hab. Leszka Jerzaka, który przedstawił uczestnikom „Niezwykłe pomniki przyrody województwa lubuskiego”.
"Niezwykłe pomniki przyrody województwa lubuskiego" zostały zaprezentowane przez prof. dr hab. Leszka Jerzaka z Uniwersytetu Zielonogórskiego
(fot. Sławomir Bąk)
Niespodzianką dla przybyłych gości, przygotowaną przez prof. dr hab. Leszka Jerzaka z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego, było przekazanie tablicy pamiątkowej dębu „Napoleona” do rąk Wojciecha Grochali - Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. W następstwie tej okoliczności zabytkowa tablica niosącą ze sobą piękną historię, została przez Dyrektora zielonogórskiej Dyrekcji wręczona Maciejowi Taborskiemu - Nadleśniczemu Nadleśnictwa Przytok, na terenie którego rósł niegdyś dąb „Napoleon”. Najgrubszy w Polsce pomnik przyrody jakim był dąb szypułkowy „Napoleon” w wyniku podpalenia spłonął w listopadzie 2010 roku.
Niezwykła tablica pamiątkowa ... (fot. Ewelina Fabiańczyk)
Druga część Hubertusa Zielonogórskiego, która odbyła się w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, została poświęcona kulturotwórczej roli lasów, tradycji, historii i zwyczajom łowieckim. W trakcie uroczystości Andrzej Skibiński - Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego przedstawił gościom wykład pt. „95 lat istnienia Polskiego Związku Łowieckiego”, a Jan Olszewski - Przewodniczący Komisji Odznaczeń Łowieckich poprowadził galę uhonorowania osób zasłużonych dla łowiectwa. Dla zielonogórskich Nadleśnictw z ramienia Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego zostały wręczone odznaczenia za zasługi na rzecz zielonogórskiego łowiectwa. Oznaczenia otrzymali również zasłużeni leśnicy i myśliwi, a wśród nich Andrzej Staniszewski - wieloletni członek Polskiego Związku Łowieckiego pełniący funkcję Nadleśniczego Nadleśnictwa Krzystkowice, który otrzymał medal św. Huberta.
Wręczenie odznaczenia Łowieckiego- Medal Św. Huberta odebrał Nadleśniczy Nadleśnictwa Krzystkowice (fot. Sławomir Bąk)
Oczywiste, że przyroda jest obiektem inspiracji… Dlatego też Hubertus Zielonogórski nie mógłby się odbyć z pominięciem „fanfar”. Kończącym wydarzenie punktem programu był koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu „DeLuxe”. Szeroka instrumentalistyka, piękne utwory i szczypta tradycji i historii - to wszystko zostało przekazane publiczności przez muzyków, których instrumenty rozbrzmiewały pod batutą Agnieszki Rybickiej. Bisów nie zabrakło (…).
Koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu "DeLuxe" (fot. Sławomir Bąk)
Na zakończenie uroczystości uczestnicy Hubertusa Zielonogórskiego wspólnie zaśpiewali pieśni autorstwa Czesława Seniuka pt. „Jeśli kochasz łowiecką przygodę”, której tekst wraz z podziękowaniem za przybycie został zawarty w pamiątkowych kartach okolicznościowych.
Uczestnicy Hubertusa Zielonogórskiego (fot. Sławomir Bąk)
Uroczystość z udziałem przedstawicieli środowiska duchownego, parlamentarzystów, władz samorządowych, instytucji naukowych i naukowo-badawczych, przedstawicieli instytucji kulturalnych i firm współpracujących z Lasami Państwowymi i Polskim Związkiem Łowieckim, mediów regionalnych i lokalnych, pracowników Lasów Państwowych, pracowników Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze oraz rodzin, przyjaciół i sympatyków łowiectwa zakończono zaproszeniem na poczęstunek „z lubuskich lasów”.
Partnerem przedsięwzięcia była parafia pw. św. Urbana I w Zielonej Górze, oraz Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Patronat medialny Hubertusa Zielonogórskiego objęty został przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski,
TV Zielona Góra oraz Radio Zachód.
Relacja video z Hubertowskiej Mszy Świętej znajdyje się na stronie TVP 3 Gorzów Wlkp. (link).