Lista aktualności Lista aktualności

Komunikat Nadleśniczego Nadleśnictwa Sulechów w sprawie Pz. W. 598

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi zabezpieczenia schronu bojowego Pz. W. 598 na terenie Nadleśnictwa Sulechów, przekazuję informację w przedmiotowej sprawie:

Nadleśnictwo zakończyło zabezpieczenie schronu. Nietoperze i zabytek pozostają bezpieczne. Dzięki temu również turyści korzystający z tych terenów leśnych mogą czuć się bezpiecznie.

Na terenie Nadleśnictwa Sulechów znajdują się  trzy różne schrony Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU). Niestety te zabytkowe obiekty bywają dewastowane przez nielegalnych eksploratorów. Właśnie zakończyło się zabezpieczanie jednego z nich przed niepowołanym dostępem i dalszymi uszkodzeniami.

Chodzi o schron Pz. W. 598. Działania, które przeprowadziło na własny koszt nadleśnictwo poprzedziła kontrola schronu przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (LWKZ). Konserwator zobligował Lasy Państwowe do działania, pisząc o konieczności „niezwłocznego zabezpieczenia obiektu”. Dotychczasowe sposoby – masywne kraty czy kładki – nie oparły się wandalom. Były dewastowane i w takim stanie stwarzały zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

Konserwator zobowiązał Nadleśnictwo Sulechów do niezwłocznego zabezpieczenia otworu po kopule, proponując sposoby zabezpieczenia obiektu. W celu ustalenia najkorzystniejszej metody Nadleśnictwo Sulechów zleciło wykonanie opinii technicznej. Metody zabezpieczenia były konsultowane również z przedstawicielami środowisk pasjonatów fortyfikacji.

Na tej podstawie zapadła decyzja o użyciu płyt betonowych. Ustawiono je w pionie, odcinając możliwość wejścia do schronu dla postronnych osób i ustabilizowano dowiezioną z zewnątrz ziemią. Warto też nadmieniać, że otwór o średnicy ok. 3 m -  powstały na skutek wcześniejszej dewastacji (kradzieży) metalowej kraty również został zabezpieczony, z uwagi na bezpieczeństwo ludzi.  Trzeba też zaznaczyć, że płyty zostały umocowane tak, że w ogóle nie ingerują w konstrukcję schronu. O całej sprawie na bieżąco informowano Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – w tym o planowanym zamknięciu dostępu do obiektu oraz użytych materiałach.

Leśnicy zadbali również o nietoperze, które mogą wykorzystywać bunkry jako zimowe schroniska. Zwierzętom pozostawiono otwory wlotowe (szczeliny wentylacyjne, otwory w kopułach), przez które mogą swobodnie dostać się do wewnątrz.

Tym, którzy chcieliby zobaczyć, jak wygląda wnętrze Pz. W. 598 Nadleśnictwo Sulechów proponuje wirtualną wycieczkę. Mając na względzie duże zainteresowanie obiektem przez turystów, jeszcze przed rozpoczęciem prac leśnicy sfinansowali wykonanie wirtualnego obrazu typu street view całego wnętrza obiektu. Materiał ten jest bezpłatny i ogólnodostępny – link. Taka forma udostępnienia daje możliwość wirtualnego zwiedzania również osobom niepełnosprawnym i nie niepokoi zimujących nietoperzy.

Szczegółowe informacje techniczne i historyczne o obiekcie znajdują w poniższej lokalizacji:

link