Lista aktualności Lista aktualności

#PrzerwanyMarsz

Polskie Dzieci Wojny –  to nasze Babcie i nasi Dziadkowie, z którymi symbolicznie 2 września 2019 r. dokończyliśmy przerwany w wyniku wybuchu II wojny światowej marsz ówczesnej młodzieży do szkoły.

Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Józefa Bema w Sulechowie, mieliśmy okazję towarzyszyć panu Jerzemu Pieczarce – emerytowanemu pracownikowi Nadleśnictwa Sulechów z grona Polskich Dzieci Wojny i symbolicznie zamknąć Przerwany Marsz do szkoły z 1 września 1939 roku.

Pan Jerzy przetrwał czas okupacji, który zabrał Mu dzieciństwo. Mimo tych niełatwych doświadczeń i słabnącego z upływem lat zdrowia pan Jerzy znalazł siłę! Postanowił upamiętnić tamte czasy, utrwalić pamięć o swoich bliskich i pokazać, że warto dążyć do budowania fundamentów pokoju i bezpieczeństwa. Przekraczając szkolne progi, podjął wyzwanie! Podczas uroczystego apelu inaugurującego rok szkolny 2019/2020 wspólnie z całą społecznością uczniowską, w gronie pedagogów oraz rodziców i opiekunów z naszego nadleśnictwa zbudowaliśmy z przedstawicielem pokolenia Polskich Dzieci Wojny wspólną przestrzeń dla pamięci. Był to niezwykły moment – czas na refleksje, wspomnienia i myśl o dziedzictwie pokoleń.

Nie sposób w kilku zdaniach oddać emocje tej podniosłej chwili, więc jedyne słuszne słowo, które w tym momencie powinniśmy skierować do pokolenia Polskich Dzieci Wojny oraz osób, które wspólnie z nimi dokończyły Przerwany Marsz to po prostu słowo #DZIĘKUJEMY!