Lista aktualności Lista aktualności

#sadziMy - akcja zakończona - wydaliśmy 1000 sadzonek!

Po raz czwarty nasze Nadleśnictwo brało udział w ogólnopolskiej akcji #sadziMy.

Okolice Sulechowa wzbogaciły się o 1000 nowo posadzonych drzewek. Mamy nadzieję, że dzięki dołączonej do każdego drzewka instrukcji sadzenia, sadzonki przyjmą się i w przyszłym roku zachwycą nas nowymi, świeżymi listkami!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji, bo dzięki Wam nasze środowisko wzbogaciło się o nowe siedliska dla mikroorganizmów, owadów a w przyszłości ptaków.

 Szacuje się, że jedno dojrzałe drzewo produkuje w ciągu doby taką ilość tlenu, jaka niezbędna jest do życia  3 osób. Zdrowe 10 m wysokie drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg – dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby! Oprócz tego, że drzewa produkują tlen, bez którego nie moglibyśmy istnieć, jednocześnie pochłaniają dwutlenek węgla. Drzewa wiążą w sobie węgiel atmosferyczny przez asymilację dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy. Pochłanianie CO2 odbywa się przez liście i igły drzew, w chloroplastach w tkance miękiszowej. Za sprawą energii słonecznej i wody, węgiel atmosferyczny, pochodzący z CO2 jest wiązany i wbudowywany w drewno. Ekosystemy leśne Polski są potężnymi sojusznikami w walce z globalnymi zmianami klimatycznymi, gdyż pełnią rolę pochłaniaczy CO2, wpływając na stabilność klimatu.

 Dzięki drzewom powietrze zostaje pozbawione szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń. 2 tys. razy mniej szkodliwych substancji (pyłów, gazów) zawiera powietrze leśne niż to w mieście, dlatego można śmiało stwierdzić, że drzewa działają jak flirt powietrza. Im więcej jest ich w danym miejscu, tym bardziej powietrze będzie pozbawione zanieczyszczeń. Pyły i inne zanieczyszczenia osadzają się na liściach, igłach, korze. Następnie są spłukiwane do gleby lub dostają się tam wraz z opadającymi liśćmi. Drzewa doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie, jak: ołów, kadm, miedź, cynk .

 Zapraszamy w przyszłym roku!

Fot. Anna Godlewska-Kiewlicz