Lista aktualności Lista aktualności

Pustułki – nowi pracownicy Nadleśnictwa Sulechów

Zdjęcie 1. Falco tinunculus. Źródło: Stephen Noulton, pexels.com.

 

W styczniu 2023 r. pracownicy Nadleśnictwa Sulechów wyłożyli platformę lęgową na maszcie antenowym przy siedzibie Nadleśnictwa, przy ul. Bankowej 2. Wspomniany masz stanowi jeden
z elementów w ochronie przeciwpożarowej lasu. Jak się okazuje, może dodatkowo pełnić także inne funkcje.  Po upływie kilku miesięcy (w kwietniu) można było już ujrzeć parę pustułek, które zasiedliły przygotowane miejsce. Wspomniana para wyprowadziła trzy młode pustułki.

Różnego rodzaju sytuacje z życia ptaków można było śledzić na stronie internetowej, za pośrednictwem transmisji online na kanale youtube „Piękne lasy zielonogórskie”:

https://www.youtube.com/@pieknelasyzielonogorskie7469/featured

Zdjęcie 2. Obserwacje platformy lęgowej pustułek. Źródło: Łukasz Tomaś, opracowanie własne.

Pustułka (Falco tinnunculus) – jest to gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego należącego do rodziny sokołowatych (Falconidae). Ten ptak drapieżny zamieszkuje prawie całą Europę,
w aglomeracji miejskiej aktualnie jest relatywnie rozpowszechnionym gatunkiem. Jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Dieta pustułek zależna jest od miejsca ich występowania, głównie są to owady, myszy, nornice, mniejsze ptaki, takie jak wróble czy sikorki.

Zdjęcie 3. Maszt antenowy przy siedzibie Nadleśnictwa Sulechów. Źródło: Łukasz Tomaś, opracowanie własne.

Po doświadczeniach z roku 2023, pracownicy Nadleśnictwa Sulechów w kolejnym 2024 r. zmodernizowali ww. platformę lęgową o dodatkowe zadaszenie, które miało na celu poprawę warunków bytowania i osiągnięcia większego sukcesu lęgowego ptaków. Jak się okazało, był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę i sukces lęgowy był okazalszy, tj. 5 jaj.

Więcej szczegółów nt. bohaterów niniejszego artykułu opowiadają pracownicy Nadleśnictwa podczas udzielonych wywiadów. Zachęcamy do odsłuchania poniższych relacji:

https://gorzow.tvp.pl/77894343/06062024-goscie-paulina-muszynska-marcin-lukaszewicz-jerzy-kolpowski

https://gorzow.tvp.pl/77776093/lesnicy-z-sulechowa-przywitali-na-swiat-cztery-pisklaki-pustulek-z-ich-nadlesnictwa

https://gorzow.tvp.pl/77439254/rodzina-pustulek-jak-na-dloni-lesnicy-z-sulechowa-obserwuja-zycie-drapieznikow

https://gorzow.tvp.pl/71265669/ptasia-rodzina-na-youtube-nadlesnictwo-sulechow-transmituje-zycie-pustulek