Wydawca treści
Urządzanie lasu
Urządzanie lasu reguluje polityka leśna państwa. Według przyjętego przez Radę Ministrów w 1997 roku Planu Urządzania Lasu.
Jego celem jest:
- osiągnięcie i utrzymanie wielofunkcyjnej gospodarki leśnej;
- stały wzrost produkcyjnych i pozaprodukcyjnych funkcji lasu (pozyskiwanie drewna, zwiększenie lesistości i zasobów drzewnych, prowadzenie szkółek leśnych);
- zwiększanie jego użyteczności społecznej - las ma być też miejscem odpoczynku, relaksu, edukacji.
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają strukturę, budowę, wiek, skład gatunkowy, zdrowotny lasu, jego warunki glebowo-siedliskowe, itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie. Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest leśna mapa numeryczna (LMN), która jest częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Ich wyniki od lat uzupełniane są zdjęciami lotniczymi i satelitarnymi, które w coraz szerszym zakresie wykorzystywane są w urządzaniu lasu.
Po konsultacjach z udziałem społeczeństwa plany urządzenia lasu są zatwierdzane przez ministra środowiska.
Plan urządzenia lasu Nadleśnictwa Sulechów obejmuje następujące części składowe:
- opis ogólny lasów nadleśnictwa;
- program ochrony przyrody;
- opisy taksacyjne według obrębów dla nadleśnictwa i RDLP;
- wykazy projektowanych cięć użytkowania rębnego;
- operaty dla leśnictw, zawierające opisy taksacyjne;
- materiały kartograficzne i opracowane numerycznie;
- zasady ochrony przeciwpożarowej;
- zasady gospodarki łowieckiej;
- opis walorów przyrodniczo-kulturowych.
Plan Urządzania Lasu ma zapewnić gospodarstwu leśnemu dochód oraz poprawę stanu lasu i jego ochronę. Dlatego poprzez opracowane plany dąży się do zachowania równowagi ekologicznej - gospodarka w lasach nie może być podporząd¬kowana skrajnościom.
Pobierz Instrukcję Urządzania Lasu.